POMAGAMY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM
Od 22 lat obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw, przypadający 22 lutego. Co roku w tym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości koordynuje obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (17-23 lutego).
W akcję włączają się sądy, prokuratury, komendy policji, prawnicze samorządy zawodowe oraz organizacje pozarządowe w całej Polsce. Wszędzie tam osoby dotknięte przestępstwem mogą otrzymać bezpłatną poradę.
Instytucje, które dołączą do obchodów, organizują punkty informacyjne, a na swoich stronach internetowych umieszczą informacje o miejscu i godzinach ich funkcjonowania.
Przez cały rok osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą zgłaszać się do placówek finansowanych ze środków Funduszu Sprawiedliwości. To miejsca, w których można uzyskać bezpłatną, szybką i profesjonalną pomoc. Jest to wsparcie prawne i psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.
Wykaz placówek znajduje się na stronie Funduszu Sprawiedliwości:
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
Do błyskawicznego kontaktu służy również całodobowa ogólnokrajowa Linia Pomocy Pokrzywdzonym (+48 222 309 900) oraz specjalny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest wydarzeniem, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem, znalezienie profesjonalnego wsparcia oraz zasięgnięcie fachowej i bezpłatnej porady.
W ramach powyższej inicjatywy w dniach od 17 do 23 lutego 2024r. w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krośnie i w Lokalnych Punktach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w: Brzozowie, Jaśle, Lesku i w Sanoku, udzielane będą porady prawne, psychologiczne, a w razie potrzeby również pomoc materialna, dostosowana do potrzeb.
W czasie trwania niniejszego Tygodnia w siedzibie Okręgowego Ośrodka i w Lokalnych Punktach osoby pokrzywdzone będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji podczas dyżurów pełnionych przez specjalistów: prawników, psychologów, psychoterapeutów, osoby pierwszego kontaktu i Koordynatora projektu oraz udzielane będą konsultacje online (za pośrednictwem środków łączności na odległość, takich jak Internet, telefon: 531 995 236):
1. Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Krośnie
ul. Augusta Lewakowskiego 25, 38-400 Krosno
poniedziałek 13-20
wtorek 7-14
środa 13-20
czwartek 7-14
piątek 7-14
sobota 7-12
2. Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Brzozowie
ul. Mickiewicza 26, 36-200 Brzozów
wtorek 8-13, piątek 15-20
3. Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Jaśle
ul. Tadeusza Kościuszki 37, 38-200 Jasło
poniedziałek 7-12, czwartek 15-20
4. Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Lesku
ul. Wincentego Pola 1, 38-600 Lesko
wtorek 15-20, czwartek 7-12
5. Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Sanoku
ul. Adama Mickiewicza 29, 38-500 Sanok
środa 7-12, piątek 15-20